[01] Αθλητισμός

Νταμπλούχοι οι "πράσινοι" Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής Ελλάδας

22/5/2004 7:10:00 μμ

Συντάκτης: Δημήτρης Αλεξόπουλος

Το πρώτο πρωτάθλημα μετά από επτά στείρα χρόνια κατέκτησε ο Παναθηναϊκός με την νίκη του στον Πύργο απέναντι στον Πανηλειακό. Ένα πρωτάθλημα που έτσι όπως εξελίχθηκε τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, το χρωστάει κατά μεγάλο μέρος στον λέγε με και παίκτη της τελευταίας στιγμής Εμμανουέλ Ολιζαντέμπε. Τρεις φορές αλλαγή σε Τούμπα, Κορυδαλλό και Πύργο, τρία γκολ χρυσάφι. Οι "πράσινοι" κατάφεραν στην τελευταία τους επικίνδυνη έξοδο τους στην επαρχία να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με το γκολ του "Μανώλη", και ταυτόχρονα να τερματίσουν την επταετή κυριαρχία του Ολυμπιακού, που την ίδια ώρα επικρατούσε του Αιγάλεω με 3-1. Ο Πανιώνιος με την νίκη του επί της Προοδευτικής τσέκαρε το τρίτο εισιτήριο για το κύπελλο UEFA. Η ομάδα του Κορυδαλλού μαζί με τον Πανηλειακό υποβιβάστηκαν στη Β΄Εθνική. Ο Ακράτητος θα διεκδικήσει την παραμονή του στην Α΄Εθνική σε αγώνες μπαράζ με τον Εργοτέλη. Πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος ο Ζιοβάνι με 21 γκολ.

Αποτελέσματα - Τελική Βαθμολογία- Σκόρερ

Αποτελέσματα

Ολυμπιακός-Αιγάλεω 3-1 ( 26' Τζιοβάνι, 58', 70' Κούζμπα / 31' Αγρίτης)

Καλλιθέα-ΑΕΚ 1-3 (51'Σκαρμούτσος / 19' Λάκης, 21' Ιβιτς, 90+ Ναλιτζής)

Αρης-ΠΑΟΚ 1-1(62' Κούσσας / 21' Βαγγελής)

ΟΦΗ-Ιωνικός 1-2( 58' Κουτσουρές / 16', 54' Φρούσσος),

Χαλκηδόνα-Ακράτητος 3-1( 2' Ντάγκας, 6' Κατεμής, 90' Μακρής / 47' Σκούφαλης)

Ξάνθη-Ηρακλής 0-1 (90' Π. Καπετάνος)

Πανιώνιος-Προοδευτική 3-1 (31' Μάντζιος, 58' Πίνο, 62' Μήτρου / 80' Καζαντζής)

Πανηλειακός-Παναθηναϊκός 0-1 (76' Ολιζαντέμπε)

Ακράτητος 23

ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ Πανηλειακός 21, Προοδευτική 20.

ΣΚΟΡΕΡ

21 τέρματα: Ζιοβάνι (Ολυμπιακός)

16 τέρματα: Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ), Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός)

13 τέρματα: Γκέκας (Καλλιθέα), Ζαχαρόπουλος (Χαλκηδόνα), Λυμπερόπουλος (ΑΕΚ)

12 τέρματα: Σκαρμούτσος (Καλλιθέα)

10 τέρματα: Μαχλάς (Ηρακλής)

9 τέρματα: Μπάρκογλου (Αιγάλεω), Τζόρτζεβιτς (Ολυμπιακός), Λάκης (ΑΕΚ), Αγρίτης (Αιγάλεω)

8 τέρματα: Ηλιόπουλος (Ακράτητος), Μακόρ (Ιωνικός),

7 τέρματα: Καστίγιο (Ολυμπιακός), Μπασινάς (Παναθηναϊκός), Θωμαΐδης (Πανηλειακός), Παρόντι (Πανιώνιος), Γιασεμή (ΠΑΟΚ).

Ποδόσφαιρο-Α΄ εθνική-Οι πρωταθλητές.

Οι κάτοχοι του τίτλου από την περίοδο 1927-28, όταν διεξήχθη για πρώτη φορά πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου:

1927-28: ΑΡΗΣ, 1928-29: Το πρωτάθλημα δεν τελείωσε για οικονομικούς λόγους, 1929-30: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1930-31: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1931-32: ΑΡΗΣ, 1932-33: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1933-34: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1934-35: Το πρωτάθλημα δεν τελείωσε για οικονομικούς λόγους, 1935-36: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1936-37: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1937-38: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1938-39: ΑΕΚ, 1939-40: ΑΕΚ, 1940-45: Δεν έγινε λόγω πολέμου, 1945-46: ΑΡΗΣ, 1946-47: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1947-48: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1948-49: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1949-50: Δεν έγινε, 1950-51: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1951-52: Δεν έγινε, 1952-53: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1953-54: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1954-55: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1955-56: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1956-57: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1957-58: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1958-59: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Α' Ε Θ Ν Ι Κ Η

1959-60: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1960-61: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1961-62: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1962-63: ΑΕΚ, 1963-64: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1964-65: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1965-66: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1966-67: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1967-68: ΑΕΚ, 1968-69: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1969-70: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1970-71: ΑΕΚ, 1971-72: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1972-73: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1973-74: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1974-75: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1975-76: ΠΑΟΚ, 1976-77: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1977-78: ΑΕΚ, 1978-79: ΑΕΚ

Ε Π Α Γ Γ Ε Λ Μ Α Τ Ι Κ Ο

1979-80: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1980-81: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1981-82: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1982-83: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1983-84: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1984-85: ΠΑΟΚ, 1985-86: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1986-87: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1987-88: ΛΑΡΙΣΑ, 1988-89: ΑΕΚ, 1989-90: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1990-91: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1991-92: ΑΕΚ, 1992-93: ΑΕΚ, 1993-94: ΑΕΚ, 1994-95: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1995-96: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, 1996-97: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,1997-98: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1998-99: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 1999-00: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 2000-01: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 2001-02: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 2002-03: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, 2003-04: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ.

[02] Αθλητισμός

Κυπελλούχοι Αγγλίας οι "μπέμπηδες"

22/5/2004 7:57:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε το κύπελλο Αγγλίας, καθώς επικράτησε άνετα στον τελικό, που διεξήχθη στο "Μιλένιουμ" του Κάρντιφ, της Μίλγουολ με 3-0. Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον ήταν σαφώς καλύτερη και κατέκτησε το τρόπαιο με τα τέρματα των Κριστιάνο Ρονάλντο (43') και Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ (πέναλτι 65', 81').

Κυρίαρχη η Μάντσεστερ

Η Μάντσεστερ προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού να δείξει ποιος θα ήταν το αφεντικό στον τελικό. Έχασε καλές ευκαιρίες, αναγκάζοντας σε παθητικό ρόλο τη Μίλγουολ.

Στο 43' ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Φλέτσερ, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 64' ο Ράιαν Γκιγκς επιχείρησε ατομική προσπάθεια, ο Λίβερμορ τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Γουίντερ, έδωσε το πέναλτι.

Ο Ρουντ Φαν Νίστερλοϊ δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους μπέμπηδες. Το τελικό 3-0, διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό ο Φαν Νίστελροϊ, μετά από εκπληκτική, για ακόμη μία φορά, ενέργεια του Ράιαν Γκιγκς. Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γ.: Χάουαρντ (84' Κάρολ), Σιλβέστρ, Γκ. Νέβιλ, Ο` Σέι, Μπράουν, Κιν, Φλέτσερ (85' Μπατ), Ρονάλντο (85' Σόλσκιερ), Γκιγκς, Σκόουλς, Φαν Νίστελροϊ.

Μίλγουολ: (Ντένιζ Γουάιζ): Μάρσαλ, Λόρενς, Ράιαν (74' Κόγκαν), Καχίλ, Ιφιλ, Λίβερμορ, Χάρις (74' ΜακΚάμον), Γουάρντ, Γουάιζ (89' Γουέστον), Ελιοτ, Σουίνι.

[03] Αθλητισμός

Ντέρμπι αδιάφορων...

22/5/2004 8:08:00 μμ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Αρη και τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που και δύο ομάδες ήταν ουσιαστικά αδιάφορες, αφού ο μεν Αρης είχε εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία, ο δε ΠΑΟΚ τη συμμετοχή του στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου.

Το ματς δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις στο ξεκίνημα του, καθώς και οι δύο ομάδες έδιναν αρκετή προσοχή στην άμυνα τους και προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε και οι δύο ομάδες άρχισαν να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες για τέρματα.

Σε μια από αυτές στο 25΄ο Βαγγελής με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ και ενώ ο Δέλλιος ήταν στο έδαφος τραυματίας. Στο 36΄οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Ανδριόπουλος. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής σε μια προσπάθεια να σταματήσει τον Λιολίδη και ο διαιτητής Νταμπώσης του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς ενώ ο Αρης κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κούσσα. Ηταν το 57ο λεπτό όταν μετά το λάθος του Καραδήμου ο Κούσσας έκανε το σουτ, ο Γαρπόζης δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα και ο Αρης ισοφάρισε σε 1-1.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταμπώσης (Πιερίας)

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ανδριόπουλος

Οι συνθέσεις:

Αρης: Δέλλιος, Μαλλούς, Σκέντζος, Νάϊντος, Καραλιόπουλος (35' Κούσσας), Α. Παπαδόπουλος, Πασσαλής, Διγκόζης, Κυζερίδης, Λιολίδης, Μαρικά.

ΠΑΟΚ: Ανδριόπουλος, Καρυπίδης, Καραδήμος, Μάρκος, Βαγγελής (37' Ατματσίδης), Γαρπόζης, Κισκαμπάνης, Κοντέων, Λουκά, Ελευθεριάδης, Αμαφούλε.

[04] Αθλητισμός

Νίκη χωρίς κέρδος για τη Χαλκηδόνα

22/5/2004 8:20:00 μμ

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα της Α΄ εθνικής η Χαλκηδόνα. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επικράτησε του Ακράτητου με 3-1 όμως δεν κατάφερε να πάρει ένα εισιτήριο για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ της ερχόμενης περιόδου, αφού την ίδια ώρα ο Πανιώνιος επικρατούσε της Προοδευτικής στη Νέα Σμύρνη δίνοντας την έκτη θέση στους "κυανέρυθρους". Από την πλευρά του ο Ακράτητος τερμάτισε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αγωνιστεί με τον Εργοτέλη στα μπαράζ για την παραμονή του στα "σαλόνια' της πρώτης κατηγορίας.

Από την αρχή φάνηκε η καλή ημέρα

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Χαλκηδόνα που κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπαρτζώκας μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς του και ο Ντάγκας από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Μανουσάκης τροφοδότησε τον εισερχόμενο στην περιοχή Κατεμή στο 6΄ και αυτός με πλασέ από κοντά έκανε το 2-0. Αυτο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ακράτητο που μείωσε σε 2-1 με τον Σκούφαλη μόλις στο 46΄. Ήταν ένα κόρνερ για τους φιλοξενούμενους και ο Σκούφαλης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αφού μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο, κατάφερε να δώσει εκ νέου ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα του. Τελικά η Χαλκηδόνα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μακρή στις καθυστερήσεις διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κασναφέρης (Αργολίδας)

Χαλκηδόνα: Εμπέντε, Κατεμής, Παππάς, Γελαδάρης, Ντάγκας, Μανουσάκης, Μικές., Άντερσον, Κορακάκης, Αλ Τζάχερ, Ζαχαρόπουλος.

Ακράτητος: Μπαρτζώκας, Ευθυμιάδης, Γκίτσης, Μπαγιαζίτ, Βενέτης, Μπλέτσας, Λίνκαρ, Δαδούσης, Χριστοδούλου, Τελκίνσκι, Λίγκος (46΄ Σκούφαλης).

[05] Αθλητισμός

ΟΦΗ- Ιωνικός 1-2

22/5/2004 8:29:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την χρονιά ο Ιωνικός, που νίκησε μέσα στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ 2-1. Και ποιος ξέρει που θα μπορούσε να είχε φθάσει η ομάδα της Νίκαιας αν είχε από τη αρχή της χρονιάς τον Βαγγέλη Βλάχο στον πάγκο της. Αλλά και η ομάδα της Κρήτης θα μπορούσε να είχε φθάσει με την σειρά της στην κατάκτηση της νίκης αν οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, αλλά ο Ιωνικός ήταν αυτός, που κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν στο 16' από Εκτέλεση φάουλ του Αφάς, ο Γαβριλόπουλος έκανε παράλληλη πάσα με το κεφάλι στον Φρούσσο, ο οποίος έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα, που δεν επέτρεπε στους επιθετικούς της γηπεδούχου να φανούν απειλητικοί, έφθασαν σε ένα δεύτερο τέρμα στο 54'.

Μια φάση, που ξεκίνησε από λάθος των Αναστασιάδη, Τομάς, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Φρούσσος και αφού πέρασε και τον Δασκαλάκη έγραψε το 0-2. Ο ΟΦΗ το μόνο, που κατάφερε ήταν να μειώσει τέσσερα λεπτά αργότερα με ανάποδο ψαλίδι του Κουτσουρέ, που διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Διαιτητής: Κουκλάκης.

ΟΦΗ : Δασκαλάκης, Δερμιτζάκης(46' Τριανταφύλλου), Σοάρες, Ρουμπάκης, Ολιβέιρα, Μπικόφσκι, Κουτσουρές, Αναστασιάδη(67' Νεοφύτου), Τόμας, Ντεγιάνοφ, Μοσχογιάννης.

Ιωνικός:Μπεκιάι(84' Μπατζόφσκι), Φερεκίδης, Αφάς(80' Βουρεξάκης), Γαβριλόπουλος, Λετιέρι, Διαμαντίδης, Φρούσσος(64' Ντόβας), Κυριακίδης, Μελαμπιανάκης, Ξανθόπουλος, Κινγκ.

[06] Διάφορα

Παντρεύτηκε ο πρίγκιπας Φελίπε τη Λετίθια Ορτίθ Βασιλικοί γάμοι στην Ισπανία

Συντάκτης: Αθηνά Σαλούστρου

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα, αλλά και πρωτοφανή μέτρα ασφαλείας τέλεσαν τους γάμους τους ο διάδοχος του ισπανικού θρόνου πρίγκιπας Φελίπε των Βουρβόνων και η πρώην δημοσιογράφο της τηλεόρασης Λετίθια Ορτίθ. Το ζευγάρι, που είχε γνωριστεί κατά τη διάρκεια ρεπορτάζ για την οικολογική τραγωδία του "Πρεστίζ", ορκίστηκε αιώνια πίστη ενώπιον Θεού και ανθρώπων, στη διάρκεια της μεγαλύτερης γαμήλιας τελετής, που πραγματοποιήθηκε στην Ευρώπη τις τελευταίες δεκαετίες, στον καθεδρικό ναό Αλμουδένα της Μαδρίτης από τον αρχιεπίσκοπο Αντόνιο Μαρία Ρούκο. Η μεγαλοπρεπής τελετή πραγματοποιήθηκε παρουσία 1600 επισήμων, είκοσι χιλιάδων ανδρών των αρχών ασφαλείας, αεροπορική προστασία ακόμη και με AWACS, και αποκλεισμένο τον εναέριο χώρο γύρω από την περιοχή, για το φόβο τρομοκρατικού χτυπήματος, εβδομήντα περίπου ημέρες μετά την πολύνεκρη τρομοκρατική επίθεση της 11ης Μαρτίου. Παρά την καταρρακτώδη βροχή, δεκάδες χιλιάδες πολίτες είχαν σπεύσει από νωρίς το πρωί να παρακολουθήσουν τη γαμήλια τελετή από την γιγαντοοθόνη, που είχε στηθεί για τον σκοπό αυτό στο κέντρο της Μαδρίτης.

[07] Αθλητισμός

Τίμησαν την φανέλα οι παίκτες της ΑΕΚ

22/5/2004 8:38:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε η ΑΕΚ το φετινό πρωτάθλημα. Όσο ψηλά μπόρεσαν να το κρατήσουν οι παίκτες της μετά τα όσα πέρασαν όλη την χρονιά. Μια χρονιά, που ξεκίνησε με πολλές φιλοδοξίες, αλλά στην πορεία όλα άλλαξαν με αποκορύφωμα τα τελευταία γεγονότα, που την έφεραν στο χείλος του γκρεμού. Η επόμενη μέρα είναι πλέον το ζητούμενο, αφού τα προβλήματα είναι πολλά και απαιτούν άμεσες λύσεις. Οι παίκτες στο τελευταίο ματς της περιόδου νίκησαν 3-1 την Καλλιθέα, δίνοντας την δική τους απάντηση σε όλους όσους είναι γύρω από αυτούς και σε όλους αυτούς, που δεν τους σεβάστηκαν. Και δεν είναι μόνο όσοι τους ξυλοκόπησαν στην προπόνηση της Πέμπτης.

Το ματς ξεκίνησε με δέκα λεπτά καθυστέρηση, καθώς η διοίκηση της Καλλιθέας είχε ετοιμάσει φιέστα για να γιορτάσει την παραμονή στην κατηγορία. Η ΑΕΚ παρά τις πολλές απουσίες και τα όσα προηγήθηκαν όλη την εβδομάδα εναντίον των ποδοσφαιριστών, μπήκε με πολλά κέφια στο ματς και γρήγορα έδειξε ποίος θα είναι ο κυρίαρχος του αγώνα, καθώς μέσα σε τρία λεπτά σημείωσε δυο τέρματα, χωρίς η γηπεδούχος να προβάλει κάποια αντίσταση.

Στο 19' Κωνσταντινίδης και Ίβιτς συνεργάστηκαν άψογα, ο Λάκης ήταν αποδέκτης της μπάλας και σε κενή εστία σκόραρε εύκολα, γράφοντας το 0-1. Στο 22' επέλαση του Λάκη, γύρισμα της μπάλας και ο επερχόμενος Ίβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ. Στο 40' αποβλήθηκε ο Ντουμιτρέσκου, ο οποίος κάτι είπε, που ενόχλησε τον διαιτητή.

Η Καλλιθέα μείωσε στο 56' με κεφαλια του Σκαρμούτσου από σέντρα του Νταμπρόφσκι.Τελευταία μίλησε η ΑΕΚ, που σκόραρε για τρίτη φορά στις καθυστερήσεις με τον Ναλιτζή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Και στο τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι της ΑΕΚ φώναξαν ρυθμικά το όνομα του Ντουμιτρέσκου, σαν μια αναγνώριση, που κράτησε την ομάδα όρθια σε δύσκολες στιγμές, που ήταν και είναι πάρα πολλές.

Καλλιθέα: Σουλογάνης, Κυριάκος, Νταμπρόφσκι, Αγγελόπουλος(78' Ιορδανίδης), Καρατζάς, Κουλακιώτης, Γήττας, Νταμιάνοβιτς(46' Κουτσοσπύρος), Ντραγκίσεβιτς, Πέτκοβιτς(86' Πασάς), Σκαρμούτσος

ΑΕΚ:Χιώτης, Μπορμπόκης, Καψής, Μόρας, Κωστένογλου, Πετκόφ, Κωνσταντινίδης, Κατσουράνης, Λάκης(62' Κάππος), Ίβιτς(81' Ναλιτζής), Λυμπερόπουλος(90' Αμπονσά).

[08] Αθλητισμός

Με το μυαλό στον Πύργο

22/5/2004 8:44:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Ο Εμανουέλ Ολιζαντέμπε για μια ακόμη φορά σκόρπισε την απογοήτευση στους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Οι φίλοι των "ερυθρολεύκων" με το αυτί στο... ραδιόφωνο, πίστεψαν πως ο Πανηλειακός θα μπορούσε να στείλει τη διεκδίκηση του τίτλου σε μπαράζ, αλλά ο Ολιζαντέμπε είχε διαφορετική γνώμη... Έτσι η νίκη επί του Αιγάλεω με 3-1 πέρασε σε δεύτερη μοίρα. Κρίμα για τον Μάρτσιν Κούζμπα, που έκανε την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Με εκτελεστή τον Πολωνό

Το Αιγάλεω, πάντως, μπήκε στην Ριζούπολη με διάθεση για να κάνει την έκπληξη, αφού ήταν πιο κινητικό σε σχέση με τους παίκτες του Ολυμπιακού. Μετά, όμως, το πρώτο 15λεπτο ο Ολυμπιακός ανέλαβε την επιθετική πρωτοβουλία, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει άμεσα τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος.

Όλα αυτά έως το 26', όταν ο Ζιοβάνι μετά την κάθετη μπαλιά του Μαυρογενίδη, πέρασε τον Μεϊδάνη και με άψογο πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 31. Εξαιρετική ενέργεια του Αγρίτη, ο οποίος πέρασε δύο αμυντικούς και με πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του Γιώργου Χατζάρα. Από εκεί και πέρα "μίλησε" ο Μάρτσιν Κούζμπα.

Στο 58' ο Πάντος έκανε τη σέντρα, ο Πολωνός με κεφαλιά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 70' ο Καφές με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως στη συνέχεια ο Κούζμπα πήρε το "ριμπάουντ" και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο διαιτητής Mποροβήλος (Aρκαδία) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Γεωργιάδη και Βενετίδη.

Ολυμπιακός: Γιάννου, Πάντος, Κωστούλας, Ανατολάκης, Βενετίδης, Καφές, Μαυρογενίδης (46' Νινιάδης), Γεωργιάδης (88' Γκώνιας), Γεωργάτος, Καστίγιο (55' Κούζμπα), Ζιοβάνι.

Αιγάλεω: Σιντιμπέ, Χρήστου, Μεϊδάνης (77' Λιαπάκης), Άγγος, Εντουσέι, Μπάρκογλου, Φωτάκης, Μουστόγιαννης (83' Κοντόπουλος), Τσάτσος, Χλωρός, Αγρίτης (58' Χατζής).

[09] Οικονομία

Θα ξανασυζητηθεί στις 3 Ιουνίου στη Βηρυτο Καμία απόφαση για το πετρέλαιο στο Άμστερνταμ

22/5/2004 8:47:00 μμ

Παράταση στην αγωνία της διεθνούς κοινότητας, που βλέπει την τιμή του μαύρου χρυσού να καλπάζει, έδωσαν σήμερα οι υπουργοί Πετρελαίου των χωρών-μελών του ΟΠΕΚ, οι οποίοι συναντήθηκαν στο Άμστερνταμ, στα πλαίσια του Παγκόσμιου Φόρουμ Ενέργειας. Περιορίστηκαν να εκφράσουν την ανησυχία τους και να ερμηνεύσουν την άνοδο της τιμής του πετρελαίου και έδωσαν ραντεβού στις 3 Ιουνίου, στη Βηρυτό, οπότε θα συζητηθεί και η πρόταση της Σαουδικής Αραβίας για γενναία αύξηση της ημερήσιας παραγωγής. Εξάλλου δια στόματος του υπουργού Πετρελαίου της χώρας, Αλί Αλ Νουάιμι, η Σαουδική Αραβία διαβεβαίωσε ότι, έχει τη δυνατότητα να αυξήσει την παραγωγή πετρελαίου στα 10,5 εκατομμύρια βαρέλια ημερησίως, έναντι του ορίου των 7.638 εκατομμυρίων βαρελιών, που ισχύει σήμερα, έχοντας ήδη ξεπεράσει κατά πολύ το επίσημο όριο της παραγωγής, που της αντιστοιχεί. Ο Σαουδάραβας Υπουργός δήλωσε ότι, από τον Ιούνιο η παραγωγή πετρελαίου της χώρας του θα ανέρχεται στα 9 εκατομμύρια βαρέλια ημερησίως και διαβεβαίωσε ότι, η χώρα του είναι αποφασισμένη να λάβει μέτρα για να ηρεμήσει την αγορά πετρελαίου. Στην ολλανδική πρωτεύουσα βρίσκεται και ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Γιώργος Σαλαγκούδης.

[10] Αθλητισμός

Όρθιος στον Πύργο

22/5/2004 8:54:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Πιστός στο ραντεβού του με το γκολ ήταν για τρίτη φορά ο Ολιζαντέμπε. Οι πράσινοι χρειάστηκαν για μια ακόμα φορά την εκτελεστική δεινότητα του "μαύρου θεού", όπως είχε χαρακτηρίσει τον Ολιζαντέμπε ο Γκούμας μετά το ματς με την Προοδευτική, όταν τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει επικίνδυνα. Πέρασε στον αγώνα στο 62' αντί του Επαλέ και περίπου ένα τέταρτο αργότερα στην πρώτη ουσιαστική επαφή του με την μπάλα, με μια υπέροχη ατομική προσπάθεια έκανε δώρο τη νίκη-τίτλο στην ομάδα του, που περίμενε επτά χρόνια αυτή την στιγμή. Και με το τελευταίο σφύριγμα του Τεροβίτσα, παίκτες, φίλαθλοι, παράγοντες του Παναθηναϊκού έγιναν ένα πανηγυρίζοντας τον πολυπόθητο τίτλο. Μια χρονιά, που κλείνει με εντυπωσιακό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, αφού έφθασε στην κατάκτηση του ντάμπλ.

Άστοχοι στην τελική προσπάθεια οι "πράσινοι"

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να μην χρειαστεί την παρουσία του Ολιζαντέμπε, καθώς οι παίκτες του είχαν τις ευκαιρίες και ήταν πολλές να καθαρίσουν γρήγορα το ματς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με κάθε τρόπο να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα, εξαπολύοντας κύματα επιθέσεων, αλλά κάτι η πολύ καλή μέρα, που βρέθηκε ο Κουτσόπουλος, κάτι η αστοχία των παικτών του στην τελική προσπάθεια κράτησαν το σκορ στο 0-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Πανηλειακός ήταν αυτός, που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν ο Σπυρόπουλος έκλεψε τη μπάλλα απο τον Μόρις, βγήκε σε πολύ ευνοϊκή θέση, αλλά το τελικό σούτ έφυγε άουτ. Άμεση ήταν η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος απάντησε με τρείς πολύ καλές ευκαιρίες με τους Γκονζάλες (6΄, 7΄, 9΄), ενώ στο 26΄κεφαλιά του Παπαδόπουλου έφυγε δίπλα απο το αριστερό δοκάρι, όπως και σούτ του Μίνχ στο 29΄.

Στο 38΄κοντινό σουτ του Επαλέ εξουδετέρωσε ο Κουτσόπουλος. Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό χάθηκε στο 45΄όταν ο Παπαδόπουλος έπιασε τη κεφαλιά σε άδειο τέρμα, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κουτσόπουλος (κορυφαίος του Παναλειακού), εξουδετέρωσε κεφαλιά του Κωνσταντίνου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 47' όταν ο Παπαδόπουλος βγήκε μόνος απέναντι στον Κουτσόπουλο, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 60' κεφαλιά του Επαλέ είχε την ίδια κατάληξη. Στο 67' διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, πρώτα με τον Γκούμα, που σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια με τον Παπαδόπουλο.

Την λύση έδωσε ποιος άλλος από τον Εμμάνουελ Ολιζαντέμπε. Στο 76' πήρε τη μπάλα στην γραμμή της περιοχής απέφυγε δυο αντιπάλους ί και με υπέροχο σουτ την έστειλε στο βάθος της δεξιάς γωνίας του Κουτσόπουλου, που αυτή την φορά στάθηκε αδύνατο να αντιδράσει.

Πανηλειακός:Κουτσόπουλος, Μποταϊτης, Κουτελιέρης, Αρβανίτης, Τασίδης, Κοταρέλας, Σπυρόπουλος, Μανίκας(75' Μάρης), Δερμιτζόγλου, Χρυσάφης, Τσίγκας(67' Θωμαϊδης).

Παναθηναϊκός:Κοτσόλης, Γκούμας, Μόρις, Μίνχ, Σειταρίδης, Μπασινάς, Μικάελσεν(46' Σαμπάνης), Γκονζάλες(71' Σανμαρτεάν), Επαλέ(62' Ολιζαντέμπε), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου

[11] Αθλητισμός

Επιστροφή Λεβερκούζεν στο Τσάμπιονς Λιγκ

22/5/2004 9:02:00 μμ

Η Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε την δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος και την απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής της "μπουντεσλίγκα", νίκησε με 2-0 τη Φράιμπουργκ. Την ίδια ώρα η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικρατούσε της Στουτγάρδης με το ίδιο σκορ και άφηνε την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ, εκτός της κορυφαίας διασυλλογικής ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η Στουτγάρδη θα "παρηγορηθεί" με τη συμμετοχή στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όπου θα μετάσχει και η Μπόχουμ. Από εκεί και πέρα η πρωταθλήτρια Βέρντερ Βρέμης έκλεισε τη σεζόν με ήττα, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Χάνσα Ροστόκ με 3-1. Η Μόναχο 1860, η Κολωνία και η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης υποβιβάστηκαν στη δεύτερη κατηγορία.

Αποτελέσματα- Τελική Βαθμολογία

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Γκλάντμπαχ-1860 Μόναχο 3-1, Καϊζερσλάουτερν-Ντόρτμουντ 1-1, Βόλφσμπουργκ-Σάλκε 1-1, Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 2-0, Χάνσα Ρόστοκ-Βέρντερ Βρέμης 3-1, Χέρτα-Κολωνία 3-1, Μπόχουμ-Αννόβερο 3-1, Αμβούργο-Φρανκφούρτη 2-1, Μπάγερν-Φράιμπουργκ 2-0.