Browse through our Interesting Nodes on Politics in Cyprus Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

The Hellenic Radio (ERA): News in Greek, 05-06-19

The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [02] Τρίτος ο Πανιώνιος

[01] Μπάσκετ

Πρωταθλήτης ο Παναθηναϊκός

19/6/2005 10:24:00 μμ

Ποιοι πέντε αγώνες τώρα; Σενάρια θερινής νυκτός αποδείχτηκαν όλα, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε το παρκέ του κλειστού του Γαλατσίου. Μέσα στην έδρα της ΑΕΚ οι "πράσινοι", πήραν την τρίτη νίκη και έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του 26ου τίτλου στην ιστορία τους και του έβδομου την τελευταία οκταετία. Ανώτερη σε όλους τους τομείς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε με το επιβλητικό 87-71.

Απλά κυριάρχος

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε νωρίς νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο μπόρεσε και διατήρησε καθόλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ από την πλευρά της, είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, γεγονός που αποδεικνύεται από τους 25 πόντους που δέχθηκε στα πρώτα δέκα λεπτά (25-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 15 πόντους (37-22). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειχναν να ξυπνάνε και με πρωτεργάτη της αντεπίθεσης τον Χατζή, κατάφεραν με επιμέρους σκορ 22-9 να μειώσουν στο καλάθι μετατρέποντας το 37-22 σε 46-44, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ αλλά με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μονίμως το προβάδισμα. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο (49-48) όμως δύο διαδοχικά καλάθια του Τσαρτσαρή (ένα δίποντο και ένα τρίποντο) οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν στο σκορ για να φτάσουν μετά από λίγο την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-49).

Το δεκάλεπτο έληξε με τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ με 67-56. Με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ κατάφερε αρχικά να μειώσει στους έξι πόντους (67-61) και στη συνέχεια σε 5 (73-68).

Στην επόμενη επίθεση όμως, ο Σκεπάνοβιτς με καλάθι και φάουλ, αύξησε τη διαφορά στους οκτώ πόντους και στη συνέχεια η ΑΕΚ έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει. Ως εκ τούτου το 87-71 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ο Παναθηναϊκός, με τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στα πλέι οφ, πανηγύρισε τον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-46, 56-67, 71-87

ΑΕΚ (Φώτης Κατσικάρης): Λόλις 8, Νικολαϊδης, Ζήσης 13 (1), Πελεκάνος 9, Κους 12 (3), Χατζής 19 (5), Νίτσεβιτς 10, Τσιάρας, Άντιτς, Μπουρούσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 11 (3), Καλαϊτζής, Παπανικολάου, Λάκοβιτς 17 (2), Μπατίστ 7 (1), Φέμερλινγκ, Χατζηβρέττας 2, Μπάξτερ 6, Τσαρτσαρής 15 (3), Διαμαντίδης 9 (1), Σκεπάνοβιτς 11 (1), Κουτλουάι 9 (2)

[02] Μπάσκετ

Τρίτος ο Πανιώνιος

19/6/2005 10:09:00 μμ

Συντάκτης: Δημήτρης Αλεξόπουλος

Ο Πανιώνιος κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 Ανδρών, καθώς στο σημερινό αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης νίκησε το Μαρούσι με 78-77, και συμπλήρωσε τις τρεις νίκες έναντι μίας του Αμαρουσίου που κατέλαβε την 4η θέση στην τελική κατάταξη.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Οικονόμου

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μπήκε πιο "ορεξάτη" στο παιχνίδι, και με πολύ καλές επιθετικές επιλογές (και ανάλογα ποσοστά ευστοχίας), που είχαν κύριο εκφραστή τον Σπανούλη, έφεραν το Μαρούσι προηγούμενο με διαφορά 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο ίδιο διάστημα, εξαιρετική δουλειά έκαναν επίσης οι Κολώκας και Μπουντούρης.

Στις αρχές του β΄ δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος έκανε ένα σερί 11-0 που τον βοήθησε να προηγηθεί, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 32-31 (στο 14΄). Ομως, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπουντούρη ξανάδωσαν γρήγορα "αέρα" πέντε πόντων στο Μαρούσι, που εξακολούθησε να ελέγχει τον ρυθμό και το σκορ ως το 30΄ (68-60).

Από εκείνο το σημείο, όμως, ξεκίνησε η "αντεπίθεση" των "κυανέρυθρων". Ο Σιγάλας άρχισε να σκοράρει, ο Διαμαντόπουλος τον "σιγοντάριζε", και με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε 74-74 λίγο πριν τη λήξη. Τρεις εύστοχες βολές του Μπουντούρη (φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο) επανέφεραν το Μαρούσι σε θέση "οδηγού" (77-74), για τελευταία φορά: δύο βολές του Ουότσον έκαναν το σκορ 76-77, ο Μπλάκνεϊ έκανε λάθος σε αιφνιδιασμό, ο Οικονόμου με βολές έκανε το 78-77 στο 39΄, και στο λεπτό που απέμεινε οι ομάδες έμειναν "άσφαιρες".

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 42-53, 60-68, 78-77.

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Ηλιόπουλος, Πετράκης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μέμος Ιωάννου): Φαλέκας 3 (1τρ.), Σιγάλας 7 (2), Διαμαντόπουλος 18 (2), Οικονόμου 19 (1), Κυριακόπουλος 2, Ουότσον 20, Κουλ 9.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 11 (1), Μπουντούρης 16 (4), Σμίλιανιτς 2, Τζόουνς 8, Σπανούλης 20 (3), Κολώκας 13 (1), Γιαννουλάκος 3, Λόλας 4.