Browse through our Interesting Nodes of Greek News Agencies Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Friday, 19 April 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-11-13

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Friday, 13-Nov-98 18:06:25

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προκριθεί στην παράταση στον δευτερο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος στο ποδοσφαιρο.

Οι πράσινοι νίκησαν χθες το βραδυ στο γήπεδο της Νεας Σμύρνης με 2-1 στην παράταση τον Κυπελλούχο Πανιώνιο. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1.

Στο 19ο λεπτό ο Βαζέχα προηγήθηκε για τον Παναθηναϊκό, ισοφάρισε τρια λεπτά αργότερα για τον Πανιωνιο ο Ρόμπινς σε 1-1. Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στον Παναθηναϊκό σημειωσε στο 111ο λεπτό ο Λυμπερόπουλος. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται οτι ο παίκτης ήταν σε θεση οφσαϊντ. Στο φινάλε της συνάντησης ο διαιτητής Ψυχομάνης ακύρωσε τέρμα του Καρασαβίδη με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν νεες διαμαρτυρίες απο πλευράς Πανιωνιου.

Στα αλλα χθεσινά παιχνίδια, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην επόμενη φάση κερδίζοντας με 4-2 το Αιγάλεω, ο ΟΦΗ νίκησε με 3-1 στο Βύρωνα τη Δόξα και ο Ιωνικός με 4-3 στα πέναλτυ στο Βόλο τον τοπικό Ολυμπιακό.

Νεες επιτυχίες χθες για την ελληνική Αρση Βαρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που γίνεται στο Λάχτι της Φινλανδίας.

Ενα αργυρό και τρια χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η χώρα μας στην 3η ημέρα της διοργάνωσης.

Ο Γιώργος Τζελίλης στα 69 κιλά πήρε την 2η θεση στο σύνολο με 340 κιλά ενω ήταν 3ος στη κίνηση του αρασέ με 155 κιλά.

Στην ιδια κατηγορία ο Βαλέριος Λεωνίδης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ με 185 κιλά ενω ήταν 5ος στο σύνολο με 335 κιλά. Ο Λεωνίδης προσπάθησε για το παγκόσμιο ρεκόρ στο ζετέ με 190,5 κιλά αλλα δεν τα κατάφερε.

Χαλκινο μετάλλιο πήρε στη κατηγορία των 77 κιλών ο Βίκτωρας Μήτρου στη κίνηση του ζετέ όπου ανύψωσε 202,5 κιλά. Ο έλληνας πρωταθλητής ήταν 4ος στο σύνολο με 360 κιλά και έχασε το μετάλλιο αφού ήταν κατά 58 γραμμάρια βαρύτερος απο τον Τούρκο Γιλμάζ που είχε την ίδια επίδοση και ήταν 3ος.

Στις 8 το βράδυ αγωνίζεται στη κατηγορια των 85 κιλών ο Πύρρος Δήμας.

Ανετα ο Ολυμπιακός νίκησε χθες το βράδυ στο κλειστό της Γλυφάδας με 94-65 την Αλμπα Βερολίνου για την 7η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπάσκετ.

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την 6η τους νίκη στη διοργάνωση και σε συνδιασμό με την ήττα της Ούλκερ απο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 91-64 στην Κωνσταντινούπολη απέκτησαν ενα σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου τους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην 7η αγωνιστική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Σαράτοφ-Ορτέζ 83-86 στη παράταση Βαρέζε-Ζαλγκίρις Καουνας 75- 84 Ταουγκρές-Φενερμπαχτσέ 63-57 Στη βαθμολογια προηγείται η Ζαλγκίρις με 12 βαθμούς και ακολουθεί η Φενερμπαχτσέ με 11.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 74-76 (Τετάρτη) Εφές Πίλσεν- Μακάμπι Τελ Αβιβ 81-74 Μανρέσα-Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ 67-79

Στη βαθμολογια προηγείται ο Παναθηναϊκός με 14 βαθμούς και ακολουθεί η Εφές Πίλσεν με 13.

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ούλκερ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 64-91 Κίντερ Μπολώνια-Ζαντάρ 62-53 Ολυμπιακός-Αλμπα Βερολίνου 94-65

Στη βαθμολογια Ολυμπιακός 13, Κίντερ 12, Ούλκερ και ΤΣΣΚΑ 11, Ζαντάρ 9, Αλμπα 7.

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΟΚ-Βιλερμπάν 65-69 (Τετάρτη) Σαμάρα-Τιμ Σύστεμ Μπολώνια 59-71 Ρεάλ Μαδρίτης-Ολύμπια Λιουμπλιάνας 67-68

Στη βαθμολογια Βιλερμπάν-Ρεάλ-Ολύμπια 12, ΠΑΟΚ και Τιμ Σύστεμ 10, Σαμάρα 7.

Στο χαντ-μπωλ ο Αθηναϊκός στις 10 παρα τέταρτο το

βράδυ παίζει στην Ισπανία με την Αντεμάρ Λεόν στο πρώτο αγώνα για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

Τέλος, στην Ιταλία η Αταλάντα νίκησε με 4-3 στα πέναλτυ την Ρόμα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.