Find out about The HR-Net Group Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Thursday, 28 March 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-10-01

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Thursday, 01-Oct-98 18:23:32

Νίκη για τον Ολυμπιακό, ήττα για τον Παναθηναϊκό χθες το βράδυ στην 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λήγκ.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε 55 χιλιαδες θεατές ο Ολυμπιακός νίκησε με 2- 0 την Κροάσια Ζάγκρεμπ και σημειωσε την 1η του νίκη στη διοργάνωση.

Στο 22ο λεπτό ο Αλεξανδρής ανοιξε το σκορ και στο 81ο λεπτό ο Γκόγκιτς έκανε το τελικό 2-0.

Στον άλλο αγώνα του πρώτου ομίλου ο Αγιαξ νίκησε 2-1 την Πόρτο.

Στη βαθμολογια Ολυμπιακός και Αγιαξ 4 βαθμοί, Πόρτο και Κροάσια έχουν απο εναν.

Στο κατάμεστο Γουέμπλεϋ ο Παναθηναϊκός έχασε με 2- 1 απο την Αρσενάλ. Στο 64ο λεπτό ο Αντάμς προηγήθηκε για τους Λονδρέζους, στο 72ο λεπτό ο Κίον πέτυχε το 2-0 και το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Ντα Σίλβα.

Στο Κιέβο, στο αλλο παιχνίδι του πέμπτου ομίλου η Δυναμό έφερε 1-1 με την Λάνς.

Εκπληξη είχαμε χθες το βράδυ στην 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης έχασε στη Μόσχα με 2-1 απο την Σπαρτάκ.

Στο Μόναχο στο ντέρμπυ της αγωνιστικής η Μπάγερν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λήγκ

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ολυμπιακός-Κροάσια 2-0 Αγιαξ-Πόρτο 2-1

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Γαλατά Σαραϊ-Ατλέτικο Μπιλμπάο 2-1 Ροζενμπόργκ-Γιουβέντους 1-1

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Σπάρτακ Μόσχας-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 Ιντερ-Στουρμ Γκράτς 1-0

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Μπαρτσελώνα-Μπρόντμπι 2-0 Μπάγερν Μονάχου-Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ 2-2

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Δυναμό Κιέβου-Λάνς 1-1 Αρσενάλ-Παναθηναϊκός 2-1

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μπενφίκα-Αϊντχόβεν 2-1 Ελσίνκι-Καϊζερσλαούτερν 0-0

Στην 3η αγωνιστική, που θα γίνει στις 21 Οκτωβρίου ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Αγιαξ και ο Παναθηναϊκός παίζει στη Γαλλία με την Λάνς.

Ο Πανιώνιος αντιμετωπίζει το απόγευμα στη Φινλανδία τη Χάκα στον επαναληπτικό αγώνα για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Η ομάδα της Νεας Σμύρνης που είχε κερδίσει 2-0 στο πρώτο παιχνίδι στοχεύει στην πρόκριση της στους 16 της διοργάνωσης.

Στο μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με 77-71 τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου, στο δεύτερο αγώνα του για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Για την ιδια διοργάνωση ο ΠΑΟΚ έχασε στη Γαλλία με 80-66 απο την Βιλερμπάν.

Απόψε στις εννεα στο Βερολίνο, για την Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός παίζει με την Αλμπα.

Για το Κύπελλο Σαπόρτα, η ΑΕΚ νίκησε στη Φινλανδία με 76-71 την Τορπάν Πόγιατ.