Read the Constitutions of Greece & Neighboring Nations Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Tuesday, 23 April 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-07-13

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Monday, 13-Jul-98 15:58:28

Για πρώτη φορά στην ιστοριά της η Γαλλία κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο, νικώντας στον τελικό με 3-0 την Βραζιλία.

Φανερά συγκηνιμένος ο Γάλλος Πρόεδρος Ζακ Σιράκ απένειμε το Κύπελλο στον αρχηγό της ομάδας Ντιντιέ Ντεσάν, κάτω απο τις επευφημίες 80 χιλιάδων θεατών.

Μπροστά σε 80 χιλιάδες θεατές στο στάδιο Σεν Ντενί του Παρισιού, η Γαλλία ανέτρεψε τα προγνωστικά και πήρε την νίκη. Στο 27ο και 45ο λεπτό ο Ζινεντίν Ζιντάν πέτυχε τα δυο γκολ των Γάλλων και στο 90ο λεπτό ο Εμμανουέλ Πετί διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, οι Γάλλοι φίλαθλοι πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου, τόσο στο Παρίσι, όσο και στις υπόλοιπες πόλεις της χώρας.

Ο τεχνικός της Γαλλίας Εμέ Ζακέ δήλωσε μετά το τέλος του τελικού ''Παρά τις αρνητικές κριτικές που δέχθηκα εγώ και η ομάδα μου, η Γαλλία αυτή τη στιγμή γνωρίζει οτι διαθέτει μια υπέροχη ομάδα με υπέροχους παίκτες. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να ξεχάσω το τι ακούσαμε τα τελευταία χρόνια''.

Απο την πλευρά του ο προπονητής της Βραζιλιας Μάριο Ζαγκάλο είπε ''Η Γαλλία έπαιξε ένα υπέροχο παιχνίδι. Ολόκληρη η χώρα ήταν πίσω απο την εθνική ομάδα. Εμείς είμασταν μια ακόμη φορά άτυχοι. Θα ήθελα να δώσω στη Βραζιλία ενα πέμπτο παγκόσμιο κύπελλο. Κάναμε οτι μπορούσαμε όμως η νύχτα αυτή ανήκε στη Γαλλία, αφού ήταν καλύτερη ομάδα''.

Περίπου 2,5 δισεκατομμύρια τηλεθεατές παρακολούθησαν σε απευθείας μετάδοση τον τελικό. Συνολικά 230 κανάλια απ'όλοο τον κόσμο κάλυψαν ζωντανά τον αγώνα.

Το Σάββατο, η Κροατία νίκησε με 2-1 την Ολλανδία, στο μικρό τελικό της διοργάνωσης και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Οι Προσινέτσκι και Σούκερ πέτυχαν τα γκολ της Κροατίας και ο Ζεντέν το τέρμα της Ολλανδίας.

Η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό για την νεα αγωνιστική περιοδο νίκησε στη Νεα Φιλαδέλφεια με 5-0 την Δόξα Βύρωνα.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η εθνική μας ομάδα μπάσκετ των εφήβων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που έγινε στη Βάρνα της Βουλγαρίας. Η ελληνική ομάδα στο μικρό τελικό νίκησε με 97-91 την Λεττονία.

Το Σάββατο στον ημιτελικό η εθνική μας είχε ηττηθεί με 89-88 απο την Ισπανία.

Τρείς ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια για την εθνική μας ομάδα μπάσκετ στο διεθνές τουρνουά που έγινε στην Βρέμη.

Μετά την ήττα, την Παρασκευή απο την Γερμανία, η εθνική μας έχασε το Σάββατο με 76-73 απο την Γαλλία και χθες με 94-84 απο την Ρωσία.

Την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη κατέκτησε η εθνική μας ομάδα στίβου στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στην Κωνσταντινούπολη.

Η ελληνική ομάδα πήρε συνολικά 19 χρυσά, 13 ασημένια και 11 χάλκινα μετάλλια.

Στους πρώτους αγώνες της ημιτελικής φάσης του Πρωταθλήματος Πόλο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 13-5 την Πάτρα και η Βουλιαγμένη με 11-10 τα Χανιά. Οι επαναληπτικοί αγώνες διεξάγονται το απόγευμα σε Πάτρα και Χανιά.

Ολοκληρώθηκε χθες το Πανελλήνιο Κολυμβητικό Πρωτάθλημα Κατηγορίων στο Κολυμβητήριο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο Μαρούσι.

Εντεκα πανελλήνια ρεκόρ καταρίφθηκαν, ενώ ο Πανελλήνιος Γυμναστικός Σύλλογος κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων και ο Ηλυσιακός αυτό των κατηγορίων.