Tools
  F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (PM), 97-10-22

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Την ήττα γνώρισαν χθες το βράδυ ΠΑΟΚ και ΟΦΗ στους πρώτους αγώνες τους για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ο ΠΑΟΚ έχασε στη Μαδρίτη με 5-2 απο την Ατλέτικο ενω ο ΟΦΗ με 3-1 στη Γαλλία απο την Οσέρ.

Και οι δυο ελληνικές ομάδες έχουν δύσκολο έργο στις επαναληπτικές αναμετρήσεις που θα γίνουν στις 4 Νοεμβρίου.

Στη Μαδρίτη, ο Αντρεϊ προηγήθηκε για την Ατλέτικο στο 10ο λεπτό. Δυο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 ο Λαρτίν ενω στο 20ο ο Φρατζέσκος με απευθείας κτύπημα φάουλ μειωσε σε 2-1. Στο 31ο και στο 54ο λεπτό ο Βιέρι πέτυχε άλλα δυο γκολ για τους γηπεδούχους, στο 65ο λεπτο ο Μαραγκος έκανε το 402 και στο 74ο λεπτο ο Κίκο διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Στη Γαλλία, ο Νιόπλιας προηγήθηκε για τον ΟΦΗ στο 17ο λεπτο. Ενα λεπτό αργότερα ο Σιμπιέρσκι εκανε το 1-1 για την Οσέρ. Οι Γάλλοι στο 50ο λεπτό με τον Γκιβάρς έκαναν το 2-1 και στο 94ο λεπτο με τον Ντενιό σημειωσαν το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί οτι οι Κρητικοί έχουν δικαιολογημένα παράπονα απο την διαιτησία του Γιουγκοσλάβου ρέφερυ που απέβαλε στο 63ο λεπτο τον Χανιωτάκη και στο 88ο λεπτο τους Μαρινάκη και Σκέντζο.

Δύσκολη αποστολή έχει απόψε και ο Ολυμπιακός, που στις δέκα παρά τέταρτο αντιμετωπίζει στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου την Ρεαλ Μαδρίτης, στην 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Ληγκ.

Για τον τέταρτο ομιλο, παίζουν επίσης απόψε στη Νορβηγία, η Ρόζενμποργκ με την Πόρτο.

• Μονακό-Λίρς

Στο μπάσκετ. Νίκησαν χθες το απόγευμα Παναθηναϊκός και Απόλλωνας Πατρών στην 5η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 88-57 στην Αυστρία την Σεν Πόλτεν ενω στην Πάτρα ο Απόλλωνας με 107-80 νίκησε την Ολλανδική Ντεν Μπος.

Την Αλμπα Βερολίνου αντιμετωπίζει στις 9 παρα τέταρτο στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων η ΑΕΚ στην 5η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιάννης Ιωαννίδης εκτιμά πως το σημερινό παιχνίδι είναι καθοριστικής σημασίας για την περαιτέρω πορεια της ομάδας του στην Ευρωλίγκα.

Η Ρασίγκ Παρί, νίκησε χθες το βράδυ μεσα στο Ζάγκρεμπ με 73-61 την Τσιμπόνα για τον 4ο ομιλο( όπου μετέχει και η ΑΕΚ) του Ευρωπαϊκού

Πρωταθλήματος.

Δύσκολο παιχνίδι δίνει αποψε στην Αγκυρα ο ΠΑΟΚ.

Στην καυτή έδρα του κλειστού ''Κεμάλ Αττατούρκ'' ο δικέφαλος του βορρά θα αντιμετωπίσει την τοπική ΡΤΤ 'Ανκαρα.

Στο Κύπελλο Κόρατς τώρα, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, το Περιστέρι στις πέντε το απόγευμα υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου, ενω στις πέντε και μισή ο Παπάγου αντιμετωπίζει την Δυναμό Βουκουρεστίου και στην Βουλγαρία ο Σπόρτιγκ θα παίξει με την Τσέρνο Μόρε. Στις 7 το βράδυ στο Αλεξάνδρειο ο Αρης υποδέχεται την Ουγγρική Φάλκο.

Στις 12 το μεσημέρι στα γραφεια της ΕΠΟ θα γίνει η κλήρωση της επόμενης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος στο ποδοσφαιρο.

Τα Σκόπια, στον Αγιο Νικολαο, αντιμετωπίζει το μεσημέρι η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου των νεων για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.